News

Pamiątkowa tablica poświęcona Wacławowi i Marii Malinowskim
12.11.2019
11 listopada, w 101-szą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłonięto w Dziadkowicach tablicę upamiętniającą Wacława Malinowskiego, oraz Marię Irenę Malinowską.
Wacław Malinowski (ur. 18 sierpnia 1866 w Grodnie, zm. 4 marca 1932 w Kobryniu) – polski polityk, ziemianin, działacz niepodległościowy i Narodowej Demokracji, senator RP I kadencji.
Ukończył gimnazjum w Grodnie. Studiował na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Petersburskiego i Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Dorpackiego. Po zakończeniu studiów był właścicielem majątku w Kątach. Od 1905 r. brał udział w tajnej i jawnej działalności polityczno - narodowej. Współorganizował m.in. wybory do Dumy Państwowej w zachodniej części guberni grodzieńskiej. W czasie I wojny światowej został internowany przez okupantów niemieckich we własnym majątku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był zaangażowany w wybory do Sejmu w 1919 w powiece bielskim. Zasiadał w radzie gminy, sejmiku i wydziale powiatowym w Bielsku Podlaskim. Był prezesem koła Związku Ludowo -Narodowego w Bielsku Podlaskim.
W 1922 r. wybrany został senatorem RP z okręgu nr 8 (województwo białostockie) z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. W Senacie był członkiem komisji komisji regulaminowej. Po zakończeniu kadencji w 1927 nie był już nigdy członkiem parlamentu.
Zmarł 4 marca 1932 w Kobryniu i tam został pochowany.
Pamiątkowa tablica znajduje się na głównej ścianie kościoła Świętej Trójcy w Dziadkowicach. Ufundowało ja sołectwo Kąty, w ramach wydatków z funduszu sołeckiego, przy wsparciu Urzędu gminy Dziadkowice.
Pamiątkową tablicę wyświęcił proboszcz parafii w Dziadkowicach ks. Jan Krasowski. Pod tablicą zostały złożone wiązanki i wieńce przez przedstawicieli: Urzędu i Rady Gminy Dziadkowice, Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach, oraz sołectwa Kąty.