Logo Dziadkowice Gmina

News

News zdjęcie id 446

Zaproszenie na otwarcie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Siemiatyczach

24.09.2020

 

  Starosta Powiatu Siemiatyckiego oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku Podlaskim zapraszają na otwarcie Wojskowego Centrum Rekrutacji, które będzie się mieściło się  w  budynku siemiatyckiego starostwa.

 

 

 

 

  Wojskowe Centra Rekrutacji, to miejsca, w których w maksymalnie w jeden dzień kandydat do wojska  odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Otwarcie punktu w Siemiatyczach odbędzie się 2 października (piątek), godz. 9.00.

  Natomiast w godz. 8.00 - 14.00 będzie można spotkać się i porozmawiać z żołnierzami z różnych jednostek oraz zapoznać się ze sprzętem wojskowym, jakim na co dzień dysponują (a wszystko przed siemiatyckim starostwem).

 Utworzenie Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR) związane jest z reformą systemu rekrutacji do służby wojskowej. W woj. podlaskim funkcjonować będą 4 takie WCR. W jeden dzień ochotnik zrealizuje badania psychologiczne, osoby bez orzeczonej tzw. kat. zdrowia również badania lekarskie, rozmowy kwalifikacyjne z komisją, rozmowy z przedstawicielami jednostek wojskowych (perspektywy służby w tych jednostkach) a na koniec „dnia” otrzymają karty powołania na szkolenie (po przejściu wszystkich etapów) – wszystko w jeden dzień i w jednym miejscu w Siemiatyczach.

 

Obecność na otwarciu potwierdzili żołnierze i przedstawiciele: 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec (jednostki podległe m.in. w Siedlcach, nowo formowany batalion w Białej Podlaskiej, Warszawie-Wesołej, Łomży), 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku, 18  Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku, 8 Szczycieńskiego Batalion Radiotechniczny reprezentowanego przez 183 kompanię radiotechniczną z Plewek, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku Podlaskim.

 

 

Najważniejsze zmiany rekrutacji:

    Portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, stworzono możliwość rekrutacji w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

    Wojskowe Centrum Rekrutacji – we wrześniu ruszyły Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).

    Szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skrócono szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą, zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Antoni Apoloniusz Brzeziński

przyjęcia interesantów
w sprawach skarg i wniosków
pon. w godz. 10:45 - 15:45

Pomysł na Gminę

Wypełnij Odpowiedzi

Gmina Dziadkowice
17-306 Dziadkowice 13
tel. 85 65 69 310
fax. 85 65 69 314

e-mail: gmina@dziadkowice.pl

NIP: 544-14-37-763
REGON: 050659272

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.