Logo Dziadkowice Gmina

News

News zdjęcie id 493

"Plastik nie do pieca"

26.11.2020

„Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”. To kampania edukacyjno - społeczna prowadzona przez Fundację PlasticsEurope Polska, przypominająca o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

 

 

Problem złej jakości powietrza, jest szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym. Za zanieczyszczenie powietrza odpowiada w głównej mierze tzw. niska emisja, czyli emisje z pojazdów oraz z domowych palenisk i kotłowni. Duży udział ma tu naganne zjawisko spalania odpadów w piecach, a świadomość negatywnych skutków takich praktyk jest bardzo niska. Odpady z tworzyw sztucznych są często spalane w przydomowych piecach i kotłowniach ze względu na wysoką wartość opałową tego materiału. Spalanie plastiku nie tylko marnuje surowiec do recyklingu, ale także emituje do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu.

 

Warto wiedzieć, że:

  1. Odpady tworzyw to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada Gospodarki Obiegu Zamkniętego – efektywne wykorzystanie zasobów, poprzez zawracanie ich do obiegu gospodarczego.
  2. Poziom selektywnej zbiórki odpadów tworzyw sztucznych w Polsce wzrasta bardzo powoli.
  3. W dalszym ciągu podstawowym sposobem zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Polsce pozostaje składowanie.
  4. Praktyka niekontrolowanego spalania odpadów jest niestety powszechna. Raport GUS „Ochrona Środowiska w Polsce 2019” stwierdza, że spalanie w gospodarstwach domowych wytwarza prawie czterokrotnie więcej pyłów niż łącznie emituje sektor produkcji i transformacji energii. Przyczynia się do tego nie tylko palenie paliwem niskiej jakości, ale także spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu.
  5. Szkodliwość spalania odpadów w gospodarstwach domowych wynika z trzech głównych przyczyn: proces przebiega w zbyt niskiej temperaturze, czas spalania jest krótki, a cały proces prowadzony bez dostatecznego nadmiaru powietrza. Skutkiem takiego spalania są liczne szkodliwe produkty, m.in. tlenek węgla (czad) i niebezpieczne dla zdrowia i środowiska gazy. W wyniku niecałkowitego spalania odpadów w niskich temperaturach powstaje również duża ilość drobnych pyłów, które są szkodliwe dla układu oddechowego człowieka z uwagi na bardzo małe wymiary cząstek, ponadto są one nośnikami zawartych w odpadach metali ciężkich.
  6. Wysoką wartość kaloryczną odpadów tworzyw sztucznych, można odzyskać w sposób bezpieczny dla zdrowia jedynie w profesjonalnych instalacjach do odzysku energii z odpadów.

Spot w prosty sposób ilustrujący hasło kampanii znajduje się https://vimeo.com/193038598

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Antoni Apoloniusz Brzeziński

przyjęcia interesantów
w sprawach skarg i wniosków
pon. w godz. 10:45 - 15:45

Pomysł na Gminę

Wypełnij Odpowiedzi

Gmina Dziadkowice
17-306 Dziadkowice 13
tel. 85 65 69 310
fax. 85 65 69 314

e-mail: gmina@dziadkowice.pl

NIP: 544-14-37-763
REGON: 050659272

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.